saç bakımı nasıl yapılır

Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Saç bakımı ve güzelliği için yapılacak pek çok yol bulmaktadır. Saçların daha kuvvetli ve güzel olması için bu yollar tavsiye edilen şeyler arasındadır. Sürekli olarak saç bakımı nasıl olmalıdır diye düşünenler için, bu yöntemler en kesin şeyler arasında sayılır.

Peki, gerçekten saç bakımı nasıl olmalıdır?

Saç bakımı nasıl olmalıdır Doğru bakım nasıl yapılırSaç bakımı nasıl olmalıdır? Doğru bakım nasıl yapılmaktadır?

Gerekmedikçe Saç Kurutma Makinesi Kullanmayın

Saç kurutma makineleri saçın yapısını bozan şeyler arasında sayılmaktadır. Bu makinelerin sürekli olarak kullanılması saçları kırarak, daha sağlıksız görünmesine yol açmaktadır. Bu yüzden acele durumlar olmadığı müddetçe, saç kurutma makinesi kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine saçlarınızı doğal yollarla kurutmanız daha doğru bir karar olacaktır.

Saçları Sıcak Suyla Yıkamayın

Saçları gereğinden fazla sıcak suyla yıkamak saç bakımında yapılan hatalar arasındadır. Saçların bu şekilde yıkanması saçların yıpranmasına ve güçsüzleşmesine neden olur. Saçları yıkamak için en uygun sıcaklık orta sıcaklık olacaktır. Ilık sıcaklıkla saçların yıkanması daha doğrudur. Ilık suyla yıkanan saçlarda bu tarz sorunların ortaya çıkması olası değildir.

Saç bakımı nasıl olmalıdır? : Dengeli Beslenin

Saç için en önemli konulardan biri dengeli beslenme olacaktır. Dengeli beslenme durumu saçların daha güçlü ve sağlıklı gözükmesine yol açar. Bu yüzden vitamin ve mineral açısından zengin beslenmek gerekmektedir. Bunların alınmaması durumunda ise saçlarda kırılmalar meydana gelmektedir. Saç için en yararlı sayılan gıdaların başında; yeşil yapraklı sebzeler, et ve süt ürünleri, somon ve havuç gelmektedir. Ayrıca saç sağlığı için almanız gereken başka vitaminlerde bulmaktadır. Bunlar B4,B5,B6 ve E vitaminidir. Yoğun olarak bulunduğu sebzeler ise; patates, yumurta, kırmızı et, kuruyemiş, meyve vs. gibi gıdalardır. Ayrıca E vitamini hem cilt için, hem de saçlar için en gerekli şeyler arasındadır. Çünkü bunların hem daha sağlıklı, hem de güçlü olmasını sağlayacaktır.

Saçı Güneşten Koruyun

 Saç için zararlı olan şeyler arasında UV ışınları da vardır. Güneş ışınları saçların daha cansız gözükmesine yol açmaktadır. Özellikle sürekli güneş ışınlarına maruz kalan kişilerin saç renklerinde açılmalar görülecektir. Yaz aylarında daha çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Yaz aylarında kişilerin bu yüzden şapka kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Saçları Çok Sık Yıkamayın

Saçları çok sık yıkamanın da bir hayli zararlı olacağı bilinmektedir. Özellikle günümüzde hava ve çevre kirliliğinden dolayı saçlar sürekli olarak yıkanmak isteyebilir. Ama bu durum saçları kırabilen şeyler arasındadır. Saçların yıkanması için 2-3 gün beklenmesi gerekir.